MARKEDSFØRINGSMATERIALE
Hvorfor er afkastet på f.eks. Jyske Invest Nye Aktiemarkeder 15,07% i 2025, men udbyttet er 9,00 kr. per bevis?
Når du placerer dine penge i en investeringsforening, vil du ofte støde på begreberne afkast og udbytte. Selvom de ofte blandes sammen, betyder de faktisk noget forskelligt. Her får du en gennemgang af, hvad de to begreber indebærer – og en forklaring på, hvorfor mange afdelinger i investeringsforeninger som Jyske Invest udbetaler udbytte.
Afkast er det samlede resultat af din investering i en given periode. Det viser, hvor godt din investering har klaret sig – og kan både være positivt og negativt. Afkastet består typisk af to elementer:
Når du vurderer, hvordan din investering har klaret sig, er det afkastet, du skal kigge på – ikke størrelsen på udbyttet. En afdeling kan sagtens have et højt afkast og et lavt udbytte, eller omvendt.
Udbytte er den del af afkastet, du får udbetalt. Det kommer fra de værdipapirer, afdelingen ejer og består typisk af:
Udbyttet er ikke noget ekstra, men en del af afkastet. Det er en del af din samlede formue. Størrelsen af den årlige udbytteudbetaling vil variere fra år til år. Der vil være år, hvor et investeringsbevis udbetaler store udbytter, og der vil være år, hvor det udbetaler små udbytter eller slet ikke udbetaler et udbytte.
Når udbyttet udbetales, falder kursen på dine investeringsbeviser derfor tilsvarende (udover hvad eventuelle markedsbevægelser giver anledning til). Derfor bliver din investerede formue mindre, medmindre du geninvesterer udbyttet. Men du mister ikke pengene; udbyttet er blot flyttet til din bankkonto.
For nogle skattemiljøer udbetales beløbet efter tilbageholdelse af udbytteskat.
Mange afdelinger i danske investeringsforeninger vælger at være udbyttebetalende i henhold til reglerne i den danske skattelovgivning. Reglerne betyder, at disse afdelinger hvert år skal opgøre en minimumsindkomst, som kun udbetales til investorer, hvis beløbet er positivt. Det beløb, der udbetales, kaldes for udbytte.
Størrelsen på udbyttet varierer fra år til år og afhænger blandt andet af renteindtægter, aktieudbytte og realiserede gevinster. Der er ingen garanti for, at der udbetales udbytte, og udbyttet afspejler ikke investeringsforeningsbevisets samlede afkast.
Nogle investeringsbeviser er i øvrigt akkumulerende og udbetaler derfor ikke udbytte.
Hvis du ikke har brug for pengene her og nu, kan det være en fordel at geninvestere udbyttet. Når du modtager udbytte, falder værdien af din investering, og du har færre penge investeret. Ved at geninvestere sikrer du, at beløbet fortsat arbejder for dig – og du får fuld gavn af fremtidige kursstigninger.
Hvis du ønsker geninvestering, kan du tilmelde dit depot via din bank.
Vil du vide mere om, hvordan udbytte beskattes? Besøg www.jyskeinvest.dk/skat og læs vores skatteguide mm.
Dette er markedsføringsmateriale. Der henvises til henholdsvis prospekter for investeringsforeninger og investoroplysninger for kapitalforeningen samt til Central Informationsdokument, inden der træffes en endelig investeringsbeslutning.
Tidligere afkast og kursudvikling kan ikke anvendes som pålidelig indikator for fremtidige afkast og kursudvikling. Afkast og/eller kursudvikling kan blive negativ. Ingen oplysninger heri skal opfattes som investeringsrådgivning, og inden køb eller salg bør egen investerings- og skatterådgiver altid kontaktes.