Skal du selv vælge aktier – eller lade andre gøre arbejdet for dig?

Når du investerer, står du typisk over for et vigtigt valg: Vil du selv udvælge dine aktier – eller vil du investere gennem en investeringsforening? Begge dele kan være relevante. Men det rigtige valg afhænger i høj grad af, hvor meget tid du vil bruge, hvilken risiko du er villig til at tage, og hvad du gerne vil have ud af din investering.
Af Steffen Visholm, Investerings- og bæredygtighedsansvarlig
29. juni 2026 kl. 14.00

Når enkeltaktier kan være relevante

At investere i enkeltaktier kan være en god løsning, hvis du:

  • Har interesse for virksomheder og finansielle markeder
  • Har tid til at følge med og analysere dine investeringer
  • Er indstillet på, at værdien kan svinge – nogle gange meget
  • Ønsker at træffe dine egne investeringsbeslutninger

Med enkeltaktier kan du selv sammensætte din portefølje og forfølge dine egne idéer. Det kan være både spændende og givende.

Men det kræver også noget af dig som investor. Du skal selv stå for analysen og løbende tage stilling til, om du vil købe, sælge eller holde fast. Samtidig vil du med en portefølje med få aktier typisk have en større selskabsrisiko og opleve større kursudsving.

Derfor er enkeltaktier særligt relevante for investorer, der aktivt ønsker at engagere sig i deres investeringer – og som accepterer den ekstra risiko, der følger med.

Når en investeringsforening kan være relevant

For langt de fleste privatkunder er behovet et andet: En enkel og robust løsning, hvor investeringerne håndteres professionelt.

Her er investeringsforeninger ofte et godt valg.

Når du investerer gennem en investeringsforening, får du:

  • Risikospredning fra start
    Din investering bliver fordelt på mange værdipapirer, hvilket reducerer risikoen ved enkeltinvesteringer
  • Professionel forvaltning
    Erfarne porteføljeforvaltere udvælger og overvåger investeringerne for dig
  • Enkelhed i hverdagen
    Du behøver ikke selv følge markederne tæt eller træffe løbende beslutninger
  • Adgang til globale muligheder
    Du kan investere bredt – på tværs af lande, brancher og temaer
  • Trygge rammer og høj gennemsigtighed
    Investeringsforeninger er underlagt stram regulering og tilsyn

Som vi i denne artikel fra 2024 Flere fordele ved at investere sammen med andre har beskrevet, er det netop disse fordele, der gør investeringsforeninger til en attraktiv løsning for mange investorer – særligt dem, der ønsker en langsigtet og balanceret tilgang.

Hvad med omkostningerne?

Det er naturligt at fokusere på omkostninger. Men det vigtigste spørgsmål er, hvad du får for dem.

Når du investerer gennem en investeringsforening, betaler du blandt andet for:

  • Professionel rådgivning
  • Porteføljestyring
  • Risikospredning
  • Løbende overvågning og tilpasning
  • Administrativt arbejde og investorbeskyttelse

For mange privatkunder er det en fordel at overlade disse opgaver til specialister – i stedet for selv at skulle bruge tid og ressourcer på det.

Som vi skrev i artiklen fra 2024, handler det i sidste ende om at holde fordele og omkostninger op mod hinanden og vurdere, hvad der giver bedst mening for dig som investor.

Et valg om tid, risiko og tryghed

Valget mellem enkeltaktier og investeringsforeninger handler i virkeligheden om tre ting:

  • Tid: Hvor meget vil du selv engagere dig?
  • Risiko: Hvor store udsving kan du acceptere?
  • Tryghed: Foretrækker du selv at træffe beslutninger – eller få hjælp af professionelle?

Der findes ikke ét rigtigt svar. Men for mange private investorer vil en investeringsforening være et naturligt udgangspunkt, fordi den giver en enkel, gennemprøvet og veldiversificeret løsning.

Afslutning

Investering behøver ikke være kompliceret.

Hvis du ønsker selv at være aktiv og har tiden til det, kan enkeltaktier være en spændende vej. Men hvis du ønsker en mere enkel og robust løsning, hvor du ikke skal følge markederne tæt, vil en investeringsforening ofte være det oplagte valg.

Det vigtigste er, at din løsning passer til dig – og til den måde, du gerne vil investere på.